گورستان غار قدمگاه آذرشهر
این محل تاریخی در نزدیکی روستای بادامیار و در فاصله ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی آذرشهر واقع شده است.
  در ۲۰۰ متری معبد قدمگاه، گورستان تاریخی قدمگاه واقع شده است، قدمت این گورستان تاریخی مربوط به سده ۹ و ۱۰ هجری قمری بوده و این اثر به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در این قبرستان شیوخ دوران صفوی دفن شده و بر روی برخی سنگ قبرها تاریخ ۸۰۹ و ۹۰۱ هجری قمری خوانده میشود.
عکس: مریم یوسفی

 

معبد غار قدمگاه آذرشهر
این محل تاریخی در نزدیکی روستای بادامیار و در فاصله ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی آذرشهر واقع شده است و به صورت غاری مخروطی شکل با قطر ۱۵ متر در دل صخره سنگی کوه کنده شده است، در دوره‌های قبل از اسلام به عنوان معبد مهر استفاده می‌شد.
دکتر ماهیار نواب، استاد تاریخ و رئیس پیشین دانشگاه تبریز قدمت این غار را به ۱۲ هزار سال پیش تخمین می‌زند. قبلاً معبد خورشید پرستان و آتش پرستان بوده که در زمان های مختلف، بهره برداری های متفاوتی از این غار می شد.
اکنون اهالی و روستاییان مراسم مذهبی ماههای محرم و رمضان را در این محل برگزار می کنند.

Qadamqah Temple
This old mosque is located near Badamiar village, 12 Km southeast of Azarshahr. It is like a cave and used as Mithraic temple. This place was previously a Zoroastrian temple, and at other times it was a safe place for fighting forces and sometimes used by dervishes. At present time, it is used as mosque.
عکس: خلیل غلامی

 

قدمگاه به وسعت تاریخ غار دستکند /روستای بادامیار

عکاس:؟؟

 

معبد مهر قدمگاه آذرشهر/ غار دستکند / روستای بادامیار

عکاس: ؟؟

 

معبد مهر قدمگاه آذرشهر
غار دستکند / روستای بادامیار


عکاس: ناصر جهدی

 

معبد غار قدمگاه (غاری در دل كوه)   آذرشهر

 

 

جستجو در سایت