امیر ثناجو| Amir Sanajou

ساخت ساز سنتی، هنر کهن آذربایجان
ساز قوپوز از اصیل ترین و قدیمی ترین سازهای خطه آذربایجان
قوپوز از قدیمی ترین آلات مهم و اصلی موسیقی جهان و آذربایجان از ارج و قرب و جایگاه بسیار بالائی برخوردار است كه به همین دلیل در آذربایجان اسم عام ساز به طور خاص فقط به قوپوز اطلاق می‌ شود.
قوپوز از تركیب دو كلمه 'قوپ' فعل امر كننده شو، پاره شو و مستقل شو + 'پوز' به معنی پراكنده شو، داغان شو و نابود شو تشكیل شده است كه به اعتقاد صاحب نظران از ابعاد آفرینش و آفرینندگی نشات می گیرد و آنرا دست افزار خلقت و آفرینش در اساطیر می دانند.
موسیقی سنتی آذربایجان به پنج دسته آشیق‌ها (خنیاگران محلی)، ترانه‌های ملی و مقام‌ها (خلق ماهنیلاری و موغاملار) موسیقی عزا و مذهبی (تعزیه موسیقی سی)، موسیقی كار و تلاش روزانه (امك ماهنیلاری) و موسیقی عروسی و رقص‌های مربوطه (دویون موسیقی سی) تقسیم می‌ شود كه قوپوز در تمامی آنها ایفاكننده نقش اول است.
مهارت ساخت ' قوپوز' مادر سازهای موسیقی آشیقی آذربایجان در فهرست آثار ناملموس ملی به ثبت رسیده است.
 اثر هنرمند: جلیل فاطمی

فرازی از گات ها

هات 43 بند 12 - آنگاه به من فرمودی : با دانش کامل از راستی پیروی کن ، سخنی گفتی که خواسته ی قلب من بود. من کوشش خواهم کرد تا فرشته سروش (ندای وجدان) را در درونم بیدار کرده، قلبم را از پرتو ایزدی روشن سازم و به این حقیقت آگاهی حاصل کنم که هر کس از گروه نیکان و بدان آنچه را سزاوار است به او پاداش بخشیده خواهد شد.
Template Design:Dima Group