امیر ثناجو| Amir Sanajou

? غار هامپوئیل مراغه؛ جاذبه ای اسرارآمیز و کهن
?غار «هامپوئیل» یا غار «کبوتر» در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی مراغه و در حوالی روستای «گشایش» واقع شده است.
?این اثر طبیعی و کهن در دامنه کوهی صخره ای، زیبایی های بسیاری را در دل خاموش و خسته خود دارد و این مواهب الهی دوستداران طبیعت را به خود جذب می کند.
?این غار کهن و زیبا با ۱۵۰ میلیون سال قدمت تخمین زده شده، مملو از زیبایی های طبیعی و بی نظیری است که در کمتر غاری می توان مشابه آن را دید.
?اهمیت غار هامپوئیل به دلیل وجود چاه‌های عمیق و مخوفی است که به صورت تنوره‌ های سنگی و تالارهای بزرگ دیده می ‌شود و آن را اثری مجذوب کننده برای غارشناسان، محققان و کوهنوردانی کرده که همه ساله برای بازدید از آن به این منطقه سفر می‌ کنند.
?این غار آهکی بزرگ که هنوز بخش هایی از آن کشف نشده، سرشار از عجایب و شگفتی های طبیعی است.

این غار زمانی مامن کبوتران وحشی بوده است (نامگذاری غار کبوتر به این دلیل بوده) و در ۴ کیلومتری ایستگاه راه آهن مراغه، روستایی به نام تازه کند سفلی قرار دارد که برای رسیدن به این غار باید از داخل روستا، از جاده خاکی به طول ۱۰ کیلومتر را تا کنار رودخانه مردق طی کرد.
 ?اهمیت غار به خاطر وجود ۶ حلقه چاه عمودی و تالار های عظیم که شامل ۵ منطقه و ۱۰ حلقه چاه و دالان هایی فرعی است که اکثراً سینه‌خیز رو هستند.
?عمق این غار از طبقه فوقانی حدود ۱۵۰ متر است. فاصله دهانه غار از بستر رودخانه حدود ۱۶۰۰ متر و ابعاد دهانه غار ۱۰ در ۵ متر است.

?غار هامپوئیل (كبوتر) مراغه به عنوان اثری طبیعی و گردشگری با آثار تمدنی 200 هزار ساله مربوط به عصر حجر، جاذبه ای كهن اما مجذوب كننده برای گردشگران و غارنوردان داخلی و خارجی است.
?غار هامپوئیل كه در میان مردم محلی به 'غار كبوتر' معروف است، در 15 كیلومتر جنوب شرقی مراغه و در حوالی روستای 'گشایش' این شهرستان واقع شده و جذابیت هایش، آن را به تفرجگاهی برای مسافران، گردشگران و نیز محلی مناسب و بكر برای برگزاری مسابقات و دوره های غارنوردی در سطح ملی و بین المللی تبدیل كرده است.
?این اثر طبیعی در دامنه كوهی صخره ای، زیبایی های بسیاری را در دل خاموش و خسته خود نهفته كرده تا عشق دوستداران طبیعت را در این قلب عمیق و بزرگ خود احساس كرده و آن را در اعماق وجود خود به یادگار نگاه دارد.
?این غار آهكی بزرگ و مخوف كه هنوز بخش هایی از آن كشف نشده، سرشار از عجایب و شگفتی های طبیعت اطراف سهند است و در نزدیكی آن آثار حضور 150 میلیون ساله (عصر حجر) كشف شده و نظیر این غار فقط در ایالت كالیفرنیای آمریكا وجود دارد.


?عکس: کامبیز رضایی


?عکس: ناصر جهدی


ورودی غار کبوتر هامپوییل روستای گشایش مراغه
?عکس: آرش امن زاده

دیدگاه شما


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دوشنبه, ۲۴ جون ۲۰۲۴
دوشنبه, ۰۴ تیر ۱۴۰۳

فرازی از گات ها

هات 51 بند 16 - در پرتو نیروی معنوی انجمن برادران و سرودهای محبت که از آن منش پاک الهام گرفته است کی گشتاسب به آن (پاداش) دست یافت و در پرتو اشا از دانشی برخوردار شد که هستی بخش دانا و پاک مقرر فرمود، دانشی که ما را به سوی خوشبختی و رستگاری رهنمون گردد.
Template Design:Dima Group