انار مردانقم خداآفرین
خداآفرین با ۲۰۰ هکتار انار وحشی، ۱۷۰ هکتار انار بومی و ۲۷ هکتار باغات انار اصلاح شده از معدود مناطق کشور در تولید این میوه به شمار می رود. درختان بومی انار در خداآفرین ارگانیک و عاری از سم و کود هستند.
همه ساله جشنواره انار در روستای مردانقم که مرکز تولید انار خداآفرین به شمار می رود، برگزار می‌گردد. انار و انگور این ناحیه دارای ظاهر و طعم مطبوع منحصر به فردی می باشد. این روستا دارای آثار باستانی متعدد، آب و هوای معتدل، باغات انار، زغال‌اخته، گردو، گیلاس و آلبالو است. مردانقم دارای آب و هوای معتدل بوده و روستایی بسیار زیبا و تاریخی است. تاریخ این روستا به بیش از ۲ هزار سال بر می گردد.
Pomegranate Khodaafrin
Khoda afrin is the land of cultivating different species of pomegranate. In the fall, a festival is held in Mardanequm Village, the center of growing pomegranate. This village dates back to 2000 years ago.

نمایی از خانه روستایی مردانقم خداآفرین
عکاس: صحرا


قلعه مردانقم خداآفرین
قلعه مردانقم یا دره قالاسی در فاصله ۴۰۰ متری جنوب روستای کوانق و یک کیلومتری شمال روستای مردانقم و ۳ کیلومتری جاده اصلی و مرزی جلفا- خداآفرین قرار دارد.
رودخانه مردانقم و جاده آسفالته روستای مردانقم از پایین دست شرقی قلعه می گذرد. با توجه به بقایای معماری بر جای مانده، وسعت تقریبی قلعه ۳۸۰۰ متر مربع در ابعاد متغیر ۱۲۰ در ۴۰ متر است.
با توجه به قطعه سفال های پراکنده در سطح قلعه، می توان قدمت آن را به نیمه دوم هزاره اول ق.م (اشکانی) تا دوره اسلامی (قرون اول تا هشتم ق. ) منسوب کرد.
بر پایه مستندات تاریخی موجود از جمله کتابهای نزهه القلوب حمدالله مستوفی، عالم آرای عباسی اسکندر بیگ ترکمان، معجم البلدان یاقوت حموی و دیوان اشعار حکیم ابوالقاسم نباتی، استفاده از این قلعه در دوره سلجوقیان، خوارزمشاهیان و صفویان از رونق زیادی برخوردار بوده است.
عکس: پرویز پورکریمی


 
  عکس: سینا نویدی


پخت نان محلی در روستای مردانقم خداآفرین
عکاس: خدیجه مهتاب

 

جستجو در سایت