نقد و ارزیابی بی کینه ، پاداشی است که ارزش آن را باید دانست .

📸 روستای تاریخی پلکانی اشتبین جلفا

🔸روستای اشتبین از قدیمی ترین و زیباترین روستاهای حاشیه رودخانه ارس است.

🔸پس از گذر از جلفا، سیه رود، نوردوز(مرز ایران و ارمنستان)، روستای دوزال و کردشت از سه راهی هراس به روستای زیبای اشتبین وارد می شود.

🔸خانه های روستای اشتبین معماری بسیار زیبایی دارد و حیاط هر خانه پشت بام خانه دیگر است. در شرق و پایین ترین قسمت دره روستا، رودخانه ای در جریان است که با صدای دلنواز و منظره بی نظیرش زینت و زیبایی خاصی به روستا بخشیده و علت شکل گیری باغ های وسیع و سرسبز است.

🔸از لحاظ بافت، اشتبین جزء روستاهای تلی شکل است، این روستا از توابع بخش سیه رود و دهستان نوجه مهر شهرستان جلفا واقع در استان آذربایجان شرقی است که در ۱۵۰ کیلومتری شمال تبریز قرار دارد.

🔸فاصله روستا از جاده اصلی و مرزی سیه رود- خدا آفرین حدود ۷ کیلومتر است.

🔸این روستا با شماره ۲۶۹۲ در تاریخ ۷۹/۳/۱۷ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

🔸اسناد به دست آمده از سنگ نوشته های موجود درروستا تاریخ ۸۴۳ و ۹۷۶ هجری قمری را نشان می دهند، ولی به نظر می رسد معماری موجود در برخی بناهای روستا مربوط به دوره اشکانیان است.

🔸ابوالقاسم نباتی عارف و شاعر معروف آذربایجان در این روستا به دنیا آمده و به وصیت خود در این مکان به خاک سپرده شده است.

🔸این روستا متشکل از سه آبادی به نام های هراس، سیاوشان و جعفر آباد، نمونه ای از روستاهای میان کوهستانی - میان دره ای محسوب می شود و از نظر تقسیمات آب و هوایی جزء مناطق با اقلیم سرد و دارای زمستان های طولانی بوده و برای چندین ماه از سال پوشیده از برف است.

🔸چندین کتیبه مرمرین به خط ثلث مربوط به زمان شاه طهماسب صفوی، یک گورستان قدیمی و کتیبه های مرمرین مربوط به قرن های نهم و دهم هجری حکایت از پیشینه تاریخی گران بهای آن دارد.

🔸تولید ابریشم در این روستا از قدیم رونق داشته و عده زیادی از مردم به تولید و پرورش کرم ابریشم اشتغال دارند.

🔸میوه های باغی و محصولات جالیز اشتبین بسیار مرغوب است؛ انار، انجیر، گردو، گلابی، آلبالو، زردآلو، انگور، سماق، زغال اخته، ازگیل و توت به فراوانی از باغ های اشتبین به دست می آید.


📷عکس: هادی درخشان

مطالب مرتبط:

روستای کندوان

گنبد زیبای کلیسای استپانوس جلفا

کوچه باغ های روستای قاضی جهان آذرشهر

طبیعت زیبای بهاری کوچه باغ های جلفا

یکشنبه, ۲۵ جولای ۲۰۲۱
یکشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۰