حفاظت و مرمت مصالح سنگی و به تبع آن میراث سنگی در طی چند دهه­ ی گذشته راهی طولانی را پیموده و از یک حرفه ­ی تجربی و استادکاری به یک تخصص علمی و بین رشته ­ای توسعه یافته است. افزایش تعداد نوشته ­ها، پژوهش­ ها و برگزاری همایش­ های تخصصی در سراسر دنیا، باعث گسترش وجوه تخصصی و افزایش علاقه و آگاهی عمومی به مبحث حفاظت از سنگ به مثابه ساختمایه­ ی یادمان های فرهنگی شده است، گستردگی فوق الذکر باعث گردیده تا نتوان تمام جنبه­ های گوناگون این حوزه را با حجمی مناسب و در قالب کتابی درسی تالیف و ارائه داد؛ این در حالی است که، حجم وسیع اطلاعات و انتشارات باعث شده پژوهشگران و دانشجویان نیز نتوانند به یک ارزیابی قابل استناد از منابع دست یابند و همین طور یافتن مرز دانش و نتایج آخرین مطالعات صورت گرفته در این زمینه، کاری بسیار سخت و طاقت فرسا شده است.

از این رو انتشار منابع مروری که بتوانند در کمترین زمان، حوزه مطالعاتی فوق را برای مخاطبان به ­صورت جامع در یک دید کلی مشخص نمایند، از حدود دو دهه قبل دغدغه بسیاری از اهل فن و متخصصین بوده است. در همین راستا با توجه به منابع اندک حفاظت و مرمت سنگ­های تاریخی در زبان فارسی و نیاز به یک پایه اولیه تا رسیدن به مرزهای دانش، کتابِ "حفاظت سنگ، مروری کلی بر آخرین پژوهش های علمی" نوشته اریک دوئن و کلیفورد .ا. پرایس(2010) به تازگی توسط مهدی رازانی و هادی زندکریمی ترجمه شده است.

    اثر فوق الذکر ویرایش دوم کتابی است که در سال 1996 توسط پروفسور پرایس استاد کالج دانشگاهی لندن (UCL)-انگلستان به رشته تحریر در آمده و از طرف انتشارت موسسه ژان پل گتی منتشر گردیده است. نسخه جدید کتاب بسیار غنی تر از نسخه قبلی به همت اریک دوئن و کلیفورد پرایس تهیه شده است، در این چاپ جدید اکثر منابع مهمی که مابین سال­های 1996 تا سال 2009 به رشته تحریر در آمده­اند مرور کلی شده است و با توجه به اینکه منابع قبل از این تاریخ، در چاپ قبلی کتاب بررسی شده بودند، کتاب حاضر برآیند بیش از چهار دهه مطالعات این حوزه است.

عمده مباحثِ کتاب، به­ویژه در فصول 1و 2 به کاربرد روش­ ها و تجهیزات دستگاهی جدید و استفاده از علوم تخصصی دیگر در حفاظت و مرمت سنگ اختصاص دارند، که این مباحث قابل توجه -در بین جامعه حفاظتگران سنگ در ایران - به ندرت شناخته شده و مورد استفاده قرار گرفته ­اند.

عناوین فصول به ترتیب عبارتند از: فصل اول: تخریب سنگ/ فصل دوم: ترمیم آسیبها اقدامات پیشگیرانه و درمانی/ فصل سوم: بررسی اثر بخشی درمان ها/ فصل چهارم: عملیاتی نمودن سیاست حفاظت/ فصل پنجم: میراث روی سنگ: سنگ نگاره­ها، معادن و سنگ جایگزین. فصل ششم: افزایش اثر بخشی پژوهش­ها/ فصل هفتم: تغییرات 15 سال گذشته در حیطه حفاظت سنگ.

 از جمله نکات قابل توجه ترجمه این اثر تکمیل مباحث کتاب به وسیله مترجمین با افزودن چند پیوست شامل: 1) راهنماي استاندارد براي انتخاب و استفاده از استحكام بخش­ هاي سنگ 2) روش­ هاي تعيين اصالت و منشأيابي مجسمه­ ها و آثار سنگي، 3) تاریخچه و چالش­ های حفاظت سنگ در ايران و 4) كتابشناسي حفاظت و مرمت ميراث سنگي در زبان فارسي  است.

 

 

مشخصات فنی کتاب:

حفاظت سنگ مروری بر آخرین پژوهش­های علمی

نویسندگان: اریک دوئن، کلیفورد پرایس

مترجمان: مهدی رازانی، هادی زندکریمی

مشخصات ظاهری: قطع رقعی،320 مصور/

نوبت چاپ/ شمارگان: اول- 1000 نسخه

ناشر: نشر فضا، وابسته به موسسه علمی و فرهنگی فضا

محل نشر:تهران/ تاریخ نشر: 1394

قیمت: 18500 تومان

 

 

 

دیدگاه خود را بنویسید


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید